Naujienos
K. Donelaitis
Apie K.Donelaitį
Muziejus
Nuorodos
Leidiniai
Keleiviui
Kontaktai
Vaizdai

 

Naujienų prenumerata

 

Naujienų prenumerata
Įveskite.Neteisingas formatas.
Pažymėkite. Sutinku gauti
www.donelaitis.info
tinklapio naujienas

Trečiasis šių metų „Donelaičio žemės“ numeris netrukus pasieks skaitytojus
2019-10-03

Jau artimiausiomis dienomis skaitytojus pasieks trečiasis šių metų „Donelaičio žemės“ numeris. Jame kaip visada skaitytojai ras nuolatines rubrikas „Aktualijos“, „Karaliaučiaus kraštas“, „K.Donelaitis“, „Naujos knygos“, taip pat lietuvių kalbos pamokėles, čia atsirado vietos ir Vydūnui.

Būtent nuo Vydūno paminklo Klaipėdoje atidengimo iškilmių aprašymo ir prasideda naujasis žurnalo numeris. Šio paminklo parengiamieji darbai tęsėsi net septynerius metus, jis išties papuošė uostamiesčio skverą, kuris taip pat buvo atnaujintas ir sutvarkytas. Šventėje dalyvavo daug garbių svečių, buvo surengtas koncertas.

Liepos mėnesį pradėtas įgyvendinti projektas „Kultūros paveldas pasienio regione – turizmui ir bendradarbiavimui“, kurį kartu įgyvendina Šakių rajono savivaldybė, viešoji įstaiga Nemuno euroregiono Marijampolės biuras bei Karaliaučiaus (Kaliningrado) istorijos ir meno muziejus. Įgyvendinant šį bendrą dviejų kaimyninių šalių projektą bus atnaujintas ir suremontuotas Kristijono Donelaičio memorialinis muziejus Tolminkiemyje (Čistyje Prudy) ir Kidulių dvaro svirnas Šakių rajone. Išsamiau apie šį projektą ir jame numatytus darbus rašoma žurnale.

Tradiciškai tęsiami pokalbiai su K.Donelaičio medalio „Širdings brolau“ nominantais.  Šį skaitytojai ras pokalbį su Kranto (Zelenogradsko) bibliotekos darbuotoja Natalija Šumilova „Esame krašto istorinės praeities saugotojai“. Ji pernai šiuo medaliu buvo apdovanota už rūpinimąsi lietuvių kultūrai svarbiomis vietomis, Kuršaičių atminimo puoselėjimą, lietuvių kalbos populiarinimą, kultūrinių mainų tarp Lietuvos ir Karaliaučiaus (Kaliningrado) krašto stiprinimą.

Žurnale rasime ir pokalbį su Jungtinėse Amerikos Valstijose, Čikagoje veikiančio Mažosios Lietuvos fondo ir draugijos pirmininku kunigu Valdu Aušra, kuris šiemet vasarą Lietuvoje šventė savo kunigystės 25-erių metų sukaktį. Pokalbyje jis papasakoja, kokius darbus pastaruoju metu nuveikė šis fondas ir draugija, kokie projektai yra remiami Lietuvoje, su kokiomis problemomis susiduriama.

Žurnalo skaitytojai sužinos apie Tilžės akto signataro Jurgio Lėbarto atminimo įamžinimą Klaipėdoje, net du rašiniai, kurių autoriai – Aleksas Bartnikas ir Vida Mickuvienė pasakoja apie šią vasarą Šventojoje vykusią tradicinę Karaliaučiaus krašto vaikų kūrybinę stovyklą „Palikimas“, kuri šiemet buvo skirta Pasaulio lietuvių metams ir 150-osioms J.Tumo-Vaižganto gimimo metinėms.

Rubrikoje „Karaliaučiaus kraštas“ rašoma apie tai, kad pastaruoju metu, Rusijos Federacijai įvedus nemokamas elektronines vizas į Karaliaučiaus sritį, gerokai išaugo turistų srautas Tolminkiemyje – savaitgaliais čia užsuka po keliolika turistinių autobusų iš Lietuvos. Svarbu ir tai, kad nors jau spalį prasidės šio muziejaus remonto darbai, bet jis uždarytas nebus – šiemet statybininkai darbuosis buvusioje klebonijoje, kur K.Donelaitis ir sukūrė „Metus“, o bažnyčią ir jo kapą rūsyje ir toliau bus galima lankyti.

Rugsėjui baigiantis Tolminkiemyje buvo surengtas Lietuvos ir Rusijos Federacijos Karaliaučiaus krašto dailininkų pleneras „K.Donelaičio paletė“, kuriame dalyvavom po aštuonis menininkus iš abiejų šalių. Plenero metu buvo sukurta daug nuostabių meno kūrinių, kurie pristatyti minint šio muziejaus įkūrimo 40-metį spalio pradžioje,. Vėliau ši paroda keliaus į Karaliaučių, o ateinančiais metais plenero metu sukurtus darbus bus galima pamatyti Marijampolėje ir Šakiuose.  Apie tai – dar viename žurnalo straipsnyje.

Lazdynų (Krasnoznamensko) vaikų ir jaunimo papildomo ugdymo pedagogė Alma Balaikaitė-Janvariova straipsnyje pasakoja apie Pilkalnyje (Dobrovolske) surengtą jau dvidešimtąją Karaliaučiaus krašto lietuvių kultūros šventę „Laiko malūnas 2019“, kurioje dalyvavo apie 200 dalyvių iš šio krašto, o taip pat du kolektyvai iš Lietuvos.

Žurnale taip pat rašoma apie tai, kad paroda „Kalbos ir literatūros keliais“, kuri šalia kitų didžių rašytojų pristato ir K.Donelaitį buvo eksponuojama Sankt Peterburge, rusų poeto Aleksandro Bloko bute-muziejuje ir sulaukė didelio susidomėjimo.  

Mokslininkė Dalia Dilytė, K.Donelaičio kūrybos specialistė skaitytojams pateikia pirmosios „Metų“  dalies „Pavasario linksmybės“ teksto su paaiškinimais tęsinį, tradiciškai žurnale toliau spausdinamos lietuvių kalbos pamokėlės, pasakojama apie Pagėgių savivaldybės Vydūno viešojoje bibliotekoje surengtą tarptautinę konferenciją „Vydūno ir Vaižganto gyvenimo ir kultūrinės-kūrybinės veiklos paralelės“.

„Naujų knygų“ rubrikoje – istoriko dr. Algirdo Matulevičiaus recenzijos apie Vaclovo Bagdonavičiaus ir Aušros Martišiūtės-Linartienės knygą „Vydūnas“ pradžia (visą recenziją galima skaityti svetainėje www.donelaitis.info). Mažosios Lietuvos tyrėjas, istorikas Vytautas Šilas rašo apie naują dr. A.Matulevičiaus knygą „Mažosios Lietuvos ir lietuvininkų fenomenas Europos kultūroje“.  

Žurnalą kaip visada bus galima rasti bibliotekose, K.Donelaičio draugijos skyriuose, mūsų redakcijoje (Vytauto g. 28, Marijampolė), taip pat prenumeruoti pašte. Malonių ir jaukių rudens vakarų su „Donelaičio žeme“.

 

DŽ informacija

 

 

 

 

 

Sprendimas: www.arius.lt