Naujienos
K. Donelaitis
Apie K.Donelaitį
Muziejus
Nuorodos
Leidiniai
Keleiviui
Kontaktai
Vaizdai

 

Naujienų prenumerata

 

Naujienų prenumerata
Įveskite.Neteisingas formatas.
Pažymėkite. Sutinku gauti
www.donelaitis.info
tinklapio naujienas

Su Donelaičio vardu per gyvenimą Kybartų K. Donelaičio gimnazijai – 110
2022-05-07

Jis buvo žodis.
O dabar – paminklas,
Kurį ir žemei nesunku laikyti,
Kurį ir mums mylėti nesunku.
(Just. Marcinkevičius)

Kur kitur, jei ne mokykloje labiausiai į širdį įkrinta pirmieji Kristijono, ir apie jį, žodžiai. O jei dar ta mokykla ypatinga, jei ji vienintelė Lietuvoje išdidžiai ir garbingai neša Poeto vardą. Ir tūkstančiai baigusių šią mokslo šventovę pelnytai didžiuojasi, jog pirmąsias žinias įgijo čia, Kybartų gimnazijoje, ir kad čia pirmą kartą išgirdo: „Jau saulelė vėl atkopdama budino svietą...“. Taip gimnazistus budino ir budina lietuviškas žodis, išėjęs iš pirmojo mūsų Poeto lūpų.
Balandžio 8 d. į jubiliejinę gimnazijos popietę rinkosi buvę ir esantys moksleiviai, darbuotojai ir svečiai, tarp kurių buvome ir mes, Marijampolės K. Donelaičio draugijos atstovai. Buvome pakviesti ne tik todėl, kad mus jungia Donelaičio vardas, bet ir todėl, kad nuo didžiojo Poeto jubiliejaus vaisingai, prasmingai bendraujame talkose Tolminkiemyje (šiuo metu jau tik buvusiose, bet tikime, kad dar lankysimės ir skaitysime donelaitišką žodį jo bažnyčioje), konferencijose, olimpiadose, konkursuose, o nuo 2018 m. nemaža grupė gimnazijos mokytojų ir darbuotojų yra mūsų draugijos nariai.


Gimnazija savo jubiliejų šventė du kartus, o jei peržvelgtume renginius, įvykius, tai ir visi metai buvo paskirti šiai gražiai datai paminėti. Tai ir tapybos darbų parodos, kurias turėjome progą apžiūrėti atvykę į renginį – popietę moksleiviams „Atrandu mokyklą iš naujo“. Kaip sakė mokyklos direktorius Saulius Spangevičius, pradėdamas šventę - šis minėjimas labiau skirtas gimnazijos mokiniams, nes jie yra svarbiausia bendruomenės dalis, bet paprastai per šventes sulaukianti mažiausiai dėmesio.
Įdomiai vyko šventė pagal mokytojos ekspertės Nijolės Černauskienės ir moksleivių parengtą scenarijų apie tarpukario Kybartų mokyklą; tai buvusio mokyklos direktoriaus Viktoro Katiliaus romano „akvariumas patrankos koserėje“ inscenizacija. Vėliau buvo demonstruojami trumpi, moksleivių kurti filmukai apie gimnazistų savanoriškas veiklas. Renginys buvo papildytas muzikiniais kūriniais ir sveikinimais.
O gegužės 6 d. Kybartų kultūros centre ši proga bus paminėta dar kartą ir jau daug masiškesne švente, į kurią susirinko penkios Kybartuose veikiančios ugdymo įstaigos, besidalijančios bendra istorija. Visos jos išaugo iš prieš 110 metų įkurtos Kybartų berniukų gimnazijos (plačiau apie mokyklos istoriją galima paskaityti gimnazijos svetainėje ir Santakos internetiniame puslapyje https://www.santaka.info/?sidx=65386).
Renginį vedė dvi gimnazistės. Skaidrėse buvo pateikta senoji mokyklos istorija, peržvelgtos 110 metų laikotarpio svarbiausias Kybartų mokyklos datos ir Kristijono Donelaičio vardo suteikimas VII-ajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje (1964). Kaip paminėjo marijampoliečių draugijos atstovas Šarūnas Sėjūnas, jam įstrigo aukštos savivertės mokyklos direktoriaus S. Spangevičiaus mintis: Žmogus, užaugęs Kybartų gimnazijoje, žėri gražiausiomis pasaulio spalvomis... O apie ugdymo įstaigų džiaugsmus ir kai kuriuos apgailestavimus dėl mažėjančio moksleivių skaičiaus kalbėjo jų vadovai. Renginio mozaiką (vaikų lopšelių-darželių „Kregždutė“ ir „Ąžuoliukas“, „Saulės“ progimnazijos, Kristijono Donelaičio gimnazijos bei „Rasos“ mokyklos ugdytinių pasirodymai) praturtino iškilminga muzika – tai Donato Ziegoraičio vadovaujamas pučiamųjų instrumentų orkestras „Kybartai“.
Pabaigti pamąstymus apie mokyklos jubiliejų norisi vėl prie jos sugrįžtant. Tuo labiau, kad mokykla turi įdomią patirtį: „Kristijono Donelaičio gimnazija visada garsėjo tuo, kad gabiausius savo mokinius skatina piniginėmis premijomis. Tai – unikalus atvejis visoje šalyje. Ne vienus metus gimnazistams teikiamos Pasaulio kybartiečių draugijos mokslininkų, taip pat Algirdo Karaičio, Algimanto ir Romo Kezių, Tėvų komiteto, Kęstučio Lukoševičiaus, Genios, Juozo ir Mindaugo Jurkynų, Ramūno Valioko, Kybartų seniūnijos, Dominyko Paužos bei Algirdo Ravaičio, Aliaus Vilimaičio ir Mindaugo Giedraičio įsteigtos premijos ar vienkartinės stipendijos“ (https://www.santaka.info/?sidx=65386).
Taip su Donelaičio vardu per gyvenimą žingsniuoja Jo vardo gimnazija!


Vida Mickuvienė,
Marijampolės Kristijono Donelaičio draugijos pirmininkė

 

 

 

 

Sprendimas: www.arius.lt