Naujienos
K. Donelaitis
Apie K.Donelaitį
Muziejus
Nuorodos
Leidiniai
Keleiviui
Kontaktai
Vaizdai

 

Naujienų prenumerata

 

Naujienų prenumerata
Įveskite.Neteisingas formatas.
Pažymėkite. Sutinku gauti
www.donelaitis.info
tinklapio naujienas

Ruošiamasi Klaipėdos sukilimo vado Jono Budrio ir jo žmonos palaikų grąžinimui į Lietuvą
2023-04-25

Skaitytojus jau informavome, kad dar šiais metais į Lietuvą iš Jungtinių Amerikos Valstijų, Čikagos turėtų sugrįžti  Klaipėdos sukilimo vado Jono Budrio ir jo žmonos palaikai. Apie būtinumą sugrąžinti palaikus kalbama jau seniai, dar pernai teigta, kad palaikai negrįš, bet, įsikišus Lietuvos užsienio reikalų ministerijai ir didelėmis visuomenininkų pastangomis šiemet, kai minimos Klaipėdos sukilimo 100-osios metinės jo vado J. Budrio paskutinė valia pagaliau bus įvykdyta.

Neseniai Lietuvos premjerės Ingridos Šimonytės potvarkiu buvo sudaryta darbo grupė (laidojimo komisija) šiam klausimui įgyvendinti. Joje – 14 asmenų, komisijai vadovauja Vyriausybės kanclerio pirmasis pavaduotojas Rolandas Kriščiūnas, anksčiau dirbęs Lietuvos ambasadoriumi JAV. Komisijoje – Užsienio reikalų, Kultūros, Finansų, Krašto apsaugos ministerijų atstovai, taip pat Klaipėdos vicemeras Arvydas Cesiulis, Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus direktorius Jonas Genys ir kiti asmenys.          

Klaipėdos sukilimo vadas, tarpukario Lietuvos kontržvalgybininkas ir diplomatas Jonas Polovinskas-Budrys 1964 metais atgulė Tautinėse lietuvių kapinėse Čikagoje, bet jo valia buvo būti palaidotam būtent Klaipėdoje.

Pirmoji sovietinė Lietuvos okupacija Budrių šeimą užklupo Jungtinėse Valstijose, kur nuo 1936 m. J.Polovinskas-Budrys dirbo Lietuvos generaliniu konsulu ir beveik iki mirties atstovavo nepriklausomai Lietuvos vyriausybei tremtyje, nuolat viešai reikšdamas savo antisovietinę poziciją. Tad sovietų sistemai tai buvo labai nepalanki figūra, tuo metu net jo pavardė čia buvo tabu.

Apie jo palaikų perlaidojimą Klaipėdoje ne kartą yra kalbėjęs Lietuvos šaulių sąjungos išeivijoje Centro valdybos narys Ernestas Lukoševičius. “Labai džiaugiuosi, kad pagaliau tai įvyks, nes teko padėti nemažai pastangų, kad J. Budrio valia būtų įvykdyta. Taip pat labai svarbu, kad kartu grįžta ir jo žmonos  Reginos Kašubaitės-Budrienės, kuri buvo Lietuvos slaptųjų tarnybų kontražvalgybos skyriaus bendradarbė palaikai”, -- teigė jis.

“Donelaičio žemės” žurnale jau rašėme, kad E. Lukoševičius perdavė Klaipėdai ypatingą dovaną -- ant trijų lapų kaip spėjama XX amžiaus trečiajame dešimtmetyje JAV atspausdintą ir jo lietuvių evangelikų liuteronų Tėviškės bažnyčioje surastą J. Budriui parašyto maršo partitūrą.

Šiemet Čikagoje minint Klaipėdos sukilimo 100-metį “Tėviškės” lietuvių evangelikų liuteronų bažnyčioje buvo pagerbta iš Kintų kilusi JAV lietuvė Gerda Gružienė, savo namuose netikėtai atradusi užrašytą maršą “Valio, Klaipėda”, skirtą J. Budriui.

Planuojama, kad Budrių palaikai į Lietuvą grįš ir iškilmingai perlaidoti Klaipėdoje bus rugsėjo mėnesio viduryje.   

 

Algis Vaškevičius

 

Klaipėdos sukilimo vadas J. Budrys.

Budrių šeimos kapas Čikagoje. 

 

 

 

 

Sprendimas: www.arius.lt