Naujienos
K. Donelaitis
Apie K.Donelaitį
Muziejus
Nuorodos
Leidiniai
Keleiviui
Kontaktai
Vaizdai

 

Naujienų prenumerata

 

Naujienų prenumerata
Įveskite.Neteisingas formatas.
Pažymėkite. Sutinku gauti
www.donelaitis.info
tinklapio naujienas

Lietuvos raštijos pradininkai - gobelenuose
2023-05-22

Kaune, A. ir P. Galaunių namuose-muziejuje iki birželio 10-osios veikia tautodailininkės Irenos Piliutytės paroda „Vakar, šiandien ir visada... Lietuvos kultūros veikėjų – raštijos pradininkų, knygnešių, Lietuvos prezidentų portretai“.

Pasak jos organizatorių, reta paroda turi tokį stiprų edukacinį potencialą kaip ši – joje regimos asmenybės yra lyg lietuviškosios kultūros pamatai ir atramos, svarbūs Tautos pastato architektai, konstruktoriai ar dizaineriai.

Garsios ir žinomos tekstilininkės I. Piliutytės kruopščiai nuaustuose gobelenuose matome iškiliausių Lietuvos raštijos bei literatūros pradininkų ir vystytojų, knygnešių, Lietuvos prezidentų portretus. Tarp jų ne tik žinomų veikėjų – pirmosios lietuviškos knygos autoriaus Martyno Mažvydo, “Metų” kūrėjo Kristijono Donelaičio, “Metų” leidėjo Liudviko Rėzos, “Postilės” autoriaus Jono Brertkūno, bet ir rečiau  girdėti lietuvių raštijos kūrėjo Danieliaus Kleino, Karaliaučiaus universiteto rektoriaus Adalberto Becenbergerio ir kitų vardai bei personalijos.

Klasikine gobeleno technika išausti Stanislovo Rapalionio, Abraomo Kulviečio, Mikalojaus Daukšos, Vydūno ir kitų Mažosios Lietuvos veikėjų portretai pasakoja gimtosios kalbos rašto istoriją.

Nuolat istorines knygas skaitanti ir lietuvybės puoselėtojais besižavinti kūrėja nepavargsta organizuoti kelionių tautos istorijos takais. O svarbiausios kelionių stotelės skirtos tiems, kurie iki moderniųjų laikų atnešė lietuvių kalbos dovaną, leido kurti literatūrą ir lietuvišką kultūrą, prisidėjo prie valstybingumo formavimosi ir palaikymo.

Klasikine gobeleno technika išausti Stanislovo Rapalionio, Abraomo Kulviečio, Mikalojaus Daukšos, Vydūno ir kitų Mažosios Lietuvos veikėjų portretai pasakoja gimtosios kalbos rašto istoriją.

Kalbėdama apie gobelenuose įamžintas asmenybes, I. Piliutytė akcentuoja jų palikimo svarbą: „Jų nemirtingus darbus gavome lyg dovaną. Mes gyvi tuose žmonėse, kurie mums davė lietuvių kalbą ir istoriją. Norėjau išaukštinti, didžiuotis, išreikšti pagarbą žmonėms, davusiems mums lietuvišką žodį ir kultūros pamatus“.

Pernai savo 80-metį paminėjusi I. Piliutytė yra Kaune gyvenanti ir kurianti tekstilininkė. Lietuvos dailininkų sąjungos, grupės „ESAME“ narė, mūsų šalies tekstilėje nedažnai pasitaikančio portreto žanro vystytoja – jos tekstilinių portretų ciklas yra apkeliavęs Lietuvą nuo mažų miestelių iki svarbių šalies institucijų.

Menininkė surengė apie pusšimtį parodų Lietuvoje, dalyvavo tarptautinėse tekstilės parodose ir projektuose JAV, Vokietijoje, Japonijoje, Prancūzijoje, Italijoje, Nyderlanduose, Ispanijoje, Lenkijoje. Jos darbų turi įgiję Ispanijos ir JAV kolekcininkai.

„Jei neatsisėdu prie siūlų, man ta diena tuščia. O ir nemoku nieko daugiau – tik austi“, - yra sakiusi moteris, į kurios audimus sudėta ne tik garsių žmonių portretai, bet ir gamtos grožis – metų laikų kaita, nuolat kintančios jūros vaizdai, kelio, kuris yra ir mūsų visų gyvenimo simbolis, motyvai.

Algis Vaškevičius

Autoriaus nuotraukose -- gobelenuose įamžinti Kristijonas Donelaitis, Vydūnas ir kiti Mažosios Lietuvos veikėjai.

 

 

 

Sprendimas: www.arius.lt