Naujienos
K. Donelaitis
Apie K.Donelaitį
Muziejus
Nuorodos
Leidiniai
Keleiviui
Kontaktai
Vaizdai

 

Naujienų prenumerata

 

Naujienų prenumerata
Įveskite.Neteisingas formatas.
Pažymėkite. Sutinku gauti
www.donelaitis.info
tinklapio naujienas

PAMINKLAS KRISTIJONUI DONELAIČIUI MARIJAMPOLĖJE
2023-12-31

Štai jau praėjo pirmas dešimtmetis nuo to laiko, kai 2013 metų lapkričio 22-ąją, ūkanotą ir apniukusią, bet nuo mūsų linksmų, žėrinčių žvilgsnių prašvitusią dieną atidengėme paminklą Didžiajam Poetui Kristijonui Donelaičiui. Jau buvo tik mėnuo iki Jo gimtadienio, todėl skubėjome įgyvendinti savo idėją, viltį ir norą turėti Poetą savo mieste. Prisimenu: susirinko minia, visa aikštė tarp evangelikų bažnyčios ir „Spindulio“ kino teatro, ir dar toliau vilnijo žmonėmis. Iškilmingas renginys lietuvių literatūros klasikui pagerbti prasidėjo neįprastu reginiu. Rašytojo vardo draugijos vėliavą ir tautiniais darbužiais pasipuošusias merginas į aikštę atvežė baikerių klubo „Siena“ motociklų kolona, jie vos galėjo pravažiuoti pro žmones ir nieko negelbėjo tvarkdarių prašymai.

Mūsų paminklas - pirmasis Nepriklausomybės metais pastatytas klasikui. Skamba žodžiai, skirti Poetui ir susirinkusiems: beveik prieš  300 metų Mažojoje Lietuvoje, mūsų Tėvynės kultūros lopšyje, gimė lietuvių grožinės literatūros pradininkas, kunigas, poetas, muzikos instrumentų kūrėjas, pirmasis kovotojas prieš lietuvninkų krašto kolonizaciją. Jis visada liks didžiuoju ir pirmuoju. Mes visada jausimės Jam skolingi ir dėkingi, todėl skaitysime ir žavėsimės, piešime, kursime dainas, vaidinsime... statysime paminklus. Kaip šiandien čia, Sūduvos žemėje, kaimynystėje su  gimtaisiais Donelaičio Lazdynėliais, su nerimu ir džiaugsmu pristatome jums paminklą Poetui.

 

Dalyvaujant svečiams iš Donelaičio žemės – Lietuvos Respublikos Generaliniam konsului Karaliaučiuje (Kaliningrade) Vaclovui Stankevičiui, Gumbinės (Gusevo) miesto savivaldybės administracijos atstovams, Stalupėnų (Nesterovo) rajono administracijos kultūros skyriaus vedėjai Irinai Opriško, Įsručio (Černiachovsko) Pedagoginio instituto dėstytojoms, Tolminkiemio architektui ir restauratoriui, respublikinės Kristijono Donelaičio draugijos tuometiniam pirmininkui Napoleonui Kitkauskui ir dabartiniam pirmininkui Gintarui Skamaročiui, Seimo nariams ir Marijampolės savivaldybės administracijos atstovams, įvairių įstaigų direktoriams bei darbuotojams, gausiai susirinkusiems moksleiviams ir marijampoliečiams buvo atidengtas skulptoriaus Zigmo Buterlevičiaus sukurtas paminklas. Šventėje taip pat buvo jau seniai Poetui skirtuose renginiuose sutinkami Vilkaviškio r. Kybartų K.Donelaičio gimnazijos direktorius Saulius Spangevičius, lietuvių kalbos mokytojai Nijolė Černauskienė, Mindaugas Bučinskas ir jų moksleiviai bei Punsko Kovo 11-osios licėjaus atstovai.

Rekonstruojamoje Marijampolės miesto aikštėje prie Evangelikų liuteronų bažnyčios garsiai aidi žodis, poeto širdy išnešiotas - tai Metų ištrauka ir pamokslas iš A. Drilingos romano „Jau saulelė“, kuriuos skaito Osvaldas  Sabaliauskas, tuometinis Rimanto Stankevičiaus pagrindinės mokyklos 7 –os kl. mokinys (mokytoja Irena Ūkelienė) ir marijampolietis Stasys Audrius Paukštaitis. Skamba 18 a. liuteroniškos giesmės, atliekamos parapijos giedotojų (vargonininkė Frida Lokomina), tikriausiai jas giedojo ir Kunigas – Poetas su savo parapijiečiais. Evangelikų vyskupas Mindaugas Sabutis šventina paminklą, į jo pamatą nuleidžiama kapsulė su aukotojų parašais. Ir vėl jaudinantis momentas – sūduvių žemės šviesuolis, Donelaičio, Mažosios Lietuvos gerbėjas ir populiarintojas Vytautas Gaulia bei Marijampolės Evangelikų liuteronų parapijos klebonas Vaidas Klesevičius išbarsto apie paminklą prieš dvi savaites mūsų iš talkos Lazdynėliuose parvežtos žemės maišelį. Lietuvininkų ir sūduvių žemę sujungia meilė Poetui, Jo žodžiui, kilniam Jo gyvenimui. 

Plojimais buvo sutiktas paminklo kūrėjas skulptorius Zigmas Buterlevičius, projekto autorius Gintautas Vieversys. Padėkota  ir čia pat, Kauno gatvėje, dar tebetriūsiantiems „Statybos ritmo“ darbuotojams bei jų vadovui Raimundui Gurevičiui. Kita ceremonialo dalis – sveikinimai. Perskaitomi nuoširdūs JE Respublikos Prezidentės žodžiai, kalbantys apie Marijampolės draugijos reikšmingumą ir svarbą įamžinant Poeto atminimą, išreiškiantys padėką, kad „... rūpinamasi Lietuvos atmintimi, nes tik prisimindami ir pagerbdami didžiausius lietuvybės skleidėjus, mes geriau suvokiame savo kalbos vertę ir augame kaip lietuviai“.

Sveikinime iš Vokietijos, kurį atsiuntė nuoširdžiai draugijos darbu besidomintis žurnalistas Leonas Stepanauskas, buvo rašoma: „... laimingas supuolimas jogei tuo pačiu laiku prie poeto Kristijono pagerbimo prisidėsime ir mes... tą pačią dieną, t. y. lapkričio 22,  net maždaug tuo pačiu laiku, Humboltų universitete Berlyne Unter den Linden gatvėje prasidės 114 - ta Vokietijos mokslinio baltistų susivienijimo konferencija. Pagrindinė jos mintis: ATVERIAME VARTUS DONELAIČIO METAMS... Man kaip žurnalistui teks skaityti pranešimą apie Donelaitikos naujoves Lietuvoje. Štai ir padavėte į rankas itin svarbią žinią. Pranešimo pradžioje pasakysiu, kad šiuo metu mieste ant Šešupės kranto, Marijampolėje, Jūs taip pat esate susirinkę... Ir dargi nepaprasta proga... Taigi priimkite mūsų sveikinimą iš Vokietijos sostinės“.

Šventės pabaigoje buvo padėkota aukojusiems paminklo statybai ir šventės  rėmėjams. Prie paminklo rikiavosi ir fotografavosi jauni ir seni; tikime, kad jis bus traukos objektas ne tik mokytojams bei mokiniams, bet ir eiliniams marijampoliečiams bei į mūsų miestą užklydusiems svečiams.

 

Taip galvojau tada, o šiuo metu tikrai žinau, kad prie Poeto ateina moksleiviai ir ekskursantai, mokytojai veda literatūrines valandėles, mes, draugijiečiai, organizuojame šventes, skaitome eiles, paminime Poeto gimimo dieną – sausio 1-ąją (anksčiau keletą kartų esame važiavę į Tolminkiemį, ypač įspūdinga buvo 300-oji gimimo šventė muziejuje). O mūsų istorijoje įspūdingiausia išliks Poeto minėjimo diena (visa diena: iškilmė prie paminklo, konferencija „Po Donelaičio ženklu“ dramos teatre ir po jos Virginijos Samuolienės režisuotas spektaklis „Giesmė“ pagal A. Drilingos romaną „Jau saulelė vėl...“), tada iškilmėje prie paminklo dalyvavo JE Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė. Paminklas, kaip ir žmogus, gyvena savo gyvenimą, ir gyvens... Tai mūsų indėlis į Donelaitiadą!

 

Vida Mickuvienė, Marijampolės Kristijono Donelaičio draugijos pirmininkė

Nuotraukos iš Draugijos archyvo

 

 

Sprendimas: www.arius.lt