Naujienos
K. Donelaitis
Apie K.Donelaitį
Muziejus
Nuorodos
Leidiniai
Keleiviui
Kontaktai
Vaizdai

 

Naujienų prenumerata

 

Naujienų prenumerata
Įveskite.Neteisingas formatas.
Pažymėkite. Sutinku gauti
www.donelaitis.info
tinklapio naujienas

PROF. DOMAS KAUNAS: „KRISTIJONO DONELAIČIO SĖKMINGA VEIKLA UŽTIKRINO JAM AMŽINUMĄ“
2025-04-17

Minint Mažosios Lietuvos Tautinės tarybos (Tilžės) Akto pasirašymo 106-ąsias ir Kristijono Donelaičio gimimo 310-ąsias metines, pernai lapkričio pabaigoje, Vilniuje trims asmenims įteikti ir tų metų Kristijono Donelaičio medaliai „Širdings brolau“.

Vienas iš jų – pedagogas, Mažosios Lietuvos kultūros ir literatūros tyrinėtojas prof. Domas Kaunas. Jis apdovanotas už ilgamečius Mažosios Lietuvos kultūros tyrimus, mokslinę bei visuomeninę veiklą, knygų ir kitų leidinių bei straipsnių rengimą ir publikavimą, bendradarbiavimą, jaunosios kartos ugdymą.

Siūlome skaitytojams Kristijono Donelaičio draugijos pirmininko Gintaro Skamaročiaus pokalbį su laureatu.

Esate Vilniaus universiteto profesorius, dėstytojas, knygotyrininkas, knygų autorius, Mažosios Lietuvos kultūros tyrinėtojas. Kuri iš šių veiklų jums svarbiausia?

Mano kasdienė veikla daug metų buvo susijusi su Vilniaus universitetu, dėstymu studentams, mokslo duomenų kaupimu, tyrimais, rezultatų publikavimu. Suglaustai galima sakyti, kad mano akademiniame pasaulyje vyravo  mokslo ir pedagoginis darbas, po kurio stogu pavėsį rado ir kitos Jūsų paminėtos veiklos. Dabarties metu telkiuosi į tyrimų tęsinį ir pasiektų rezultatus pristatymą suinteresuotiems naudotojams bei platesnei visuomenei.   

Nuo ko prasidėjo jūsų susidomėjimas Mažąja Lietuva?

Skaitykite plačiau...


KLAIPĖDOJE BUS ĮRENGTA MAŽOSIOS (PRŪSŲ) LIETUVOS TAUTINĖS TARYBOS (TILŽĖS) AKTO SIGNATARŲ ALĖJA
2025-04-16

Klausimus dėl lietuviško paveldo puoselėjimo ir lietuviškų akcentų Klaipėdoje, Kristijono Donelaičio draugijos nariai dar 2023 m. pabaigoje aptarėme bendrame viešame susitikime, kartu su Mažosios Lietuvos reikalų tarybos (MLRT), Lietuvininkų bendrijos “Mažoji Lietuva” ir kitų organizacijų nariais, aktyviais klaipėdiečiais.
Iš karto po šių pasitarimų, susitikau ir su Klaipėdos miesto savivaldybės meru Arvydu Vaitkumi. Į susitikimą eiti kartu taip pat pakviečiau ir MLRT Klaipėdos skyriaus vadovą Algimantą Švanį.  
Susitikimui su meru pasiruošiau ir jam perdaviau Kristijono Donelaičio draugijos raštą “Dėl lietuviško paveldo puoselėjimo Klaipėdoje”, su konkrečiais pasiūlymais.
Meras labai palankiai įvertino mūsų pasiūlymus. Tą pačią dieną jis raštą nukreipė savo pavaduotojai ir dar dviem savivaldybės darbuotojams. Deja, pavaduotoja tapo Seimo nare ir procesas užsitęsė.
Malonu, kad šių metų balandžio 10 d. vykusiame Klaipėdos miesto Žymių žmonių, istorinių datų, įvykių įamžinimo ir gatvių pavadinimų suteikimo darbo grupės posėdyje buvo svarstomi ir mūsų draugijos vardu anksčiau pateikti 4 pasiūlymai. Tarp jų ir dėl Mažosios (Prūsų) Lietuvos Tautinės tarybos (Tilžės) Akto (Pareiškimo) signatarų įamžinimo Klaipėdoje, įrengiant bendrą alėją.

Skaitykite plačiau...


MINIME PRŪSIJOS AR PRŪSIJOS KUNIGAIKŠTYSTĖS 500-METĮ, JO IŠKILMES AR BUVIMĄ PATVORYJE
2025-04-10

Šiais metais, šiandien sukanka Prūsijos kunigaikštystės įkūrimo 500-metis (1525 m. balandžio 10 d.). Vieniems tai siektinas iškilmingas paminėjimas, kitiems “Prūsijos” vardą primenantis kryžiuočių ar vėliausiųjų nacių smurtas bei žudynės. Tretieji gi nori švęsti buvimą savotišku patvoriu, iš po kurio nubyrėdavo kontrobandinių pajamų.

Priminsiu, vadinamoji Prūsija buvo iki 1525 m., taigi šio pavadinimo naudojimui šiais metais ne 500. Ypač keistai atrodo priimti sprendimai šiuos, 2025 metus Vilkaviškyje, Šakiuose, Šilutėje, …, minėti “paprūsės” metais.

Svarbiausiai suprasti, kas ir kokia forma ar mintimi buvo nuo 1525 iki pat 1945 ir, galimai, tik tada apsispręsti ką, kiek ir kaip minėti ar neminėti.

PRIEŠ 500 METŲ

1525.04.10 yra labai svarbi data, kuri iš principo nutraukė egzistavimą banditinės struktūros (Kryžiuočių ordino …), kuri mūsų tautiečiams prieš pora amžių buvo atnešusi kryžiuotiškų žudynių laikotarpį ir feodalinius santykius su baudžiava po Vatikano ir vokiškos Šventosios Romos imperijos padu. Nors, neužmirštinas ir faktas, kad ženkli dalis tuometinės lietuviškos bendruomenės atstovų, ypač gobšesnių bei mažiau atsparių, šių karų pradžioje taip pat buvo įjungti ar patys įsijungę į tas gretas ir vėliau kariavo prieš neatsiklaupusius lietuvius.

Skaitykite plačiau...


Skaityti ir pažinti Kristijoną Donelaitį Panevėžyje
2025-03-16

Kovo 21 d. 16 val. Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos konferencijų salėje vyks popietė „Skaitome ir geriau pažįstame Kristijoną Donelaitį“, skirta Pasaulinei poezijos dienai paminėti.

Maloniai kviečiame joje dalyvauti.

Popietę veda Juozo Miltinio dramos teatro aktorius Laimutis Sėdžius.

Skaitykite plačiau...


STEPONAS ALGIMANTAS KUBECKAS švenčia 90 m. jubiliejų
2025-01-11

Aktyvus visuomenininkas Steponas Algimantas Kubeckas yra Kristijono Donelaičio draugijos Panevėžio skyriaus narys, Šv. Kazimiero ordino Šiaulių komtūrijos narys, Lietuvos bajorų karališkos sąjungos garbės bajoras,  Šv. Alberto - LDK Riterių ordino riteris, Žemaičių ir Lietuvai pagražinti draugijų narys. Iš pašaukimo – operatorius, savarankiškai filmuojantis kultūros renginius, pilietiškumo akcijas, jų pagrindu sukūręs per tūkstantį vaizdo filmų. Filmuota medžiaga yra visiems viešai prieinama youtube kanale.

Steponas Algimantas Kubeckas 2020 m. buvo apdovanotas Gabrielės Petkevičaitės - Bitės atminimo medaliu „Tarnaukite Lietuvai“ už visuomeniškai aktualią publicistiką, ugdančią tautiškumą ir dvasines vertybes. Jis turi ir kitų apdovanojimų.

Skaitykite plačiau...


Kitas lapas Paskutinis lapas


Naujienos 1 - 5 / 444

 

Sprendimas: www.arius.lt