Naujienos
K. Donelaitis
Apie K.Donelaitį
Muziejus
Nuorodos
Leidiniai
Keleiviui
Kontaktai
Vaizdai

 

Naujienų prenumerata

 

Naujienų prenumerata
Įveskite.Neteisingas formatas.
Pažymėkite. Sutinku gauti
www.donelaitis.info
tinklapio naujienas

Kviečiame teikti pasiūlymus apdovanojimams Kristijono Donelaičio medaliu „Širdings brolau“
2018-04-25

Kristijono Donelaičio draugija, Lietuvos rašytojų sąjunga ir Kultūros ministerija šiemet vėl kviečia teikti kandidatūras apdovanojimams Kristijono Donelaičio medaliu „Širdings brolau“. Apdovanojimo  devizas „Širdings brolau“ yra kreipinys iš Kristijono Donelaičio 1777 m. birželio 10 d. lietuviško laiško Johanui Gotfrydui Jordanui.

Kristijono Donelaičio atminimo medalis „Širdings brolau“ (toliau – medalis) skirtas skatinti Kristijono Donelaičio asmenybės, jo kūrybos, lietuvių kultūros palikimo nagrinėjimą, jo įamžinimą, Lietuvos ir Karaliaučiaus (Kaliningrado) srities bendradarbiavimą kultūros ir/ar švietimo srityje.

Apdovanojimas Kristijono Donelaičio atminimo medaliu „Širdings brolau“ vyksta pagal patvirtintus nuostatus, nugalėtojus atrinks 7 asmenų komisija. Kasmet numatoma apdovanoti po 2-3 asmenis. Praėjusiais metais šiuo medaliu buvo apdovanotos keturios moterys, daug dirbančios Mažosios Lietuvos ir K.Donelaičio atminimo įamžinimo, tarptautinių kultūrinių mainų stiprinimo labui. Medaliu buvo apdovanota lietuvių kalbos ir etnokultūros mokytoja Emilija Algaudė Bukontienė, Tilžės (Sovetsko) muziejaus įkūrėja ir direktorė Anželika Špiliova, Stalupėnų (Nesterovo) K.Donelaičio vardo bibliotekos vyriausioji bibliotekininkė Angelika Čeremkina ir režisierė Virginija Samuolienė.

Apdovanojimas atminimo medaliu yra K. Donelaičio draugijos, Lietuvos rašytojų sąjungos ir Kultūros ministerijos paskatinimas, skiriamas už:

1. Kristijono Donelaičio asmenybės ir jo kūrybos tyrinėjimą, įamžinimą ir populiarinimą;

2. Lietuvos ir užsienio šalių institucijų, o ypač Lietuvos ir Karaliaučiaus srities bendruomenių, visuomeninių organizacijų bendradarbiavimo kultūros ir švietimo srityje skatinimą ir plėtojimą,

3. Lietuvių kultūros užsienyje tyrinėjimą, įamžinimą, lietuvių kultūrinę ir kūrybinę veiklą;

4. Indėlį plėtojant lietuvių kalbos mokymą(si) užsienyje.

Apdovanojimą „Širdings brolau“ sudaro dvi dalys – medalis ir liudijimas. Medalis gali būti skiriamas juridiniams ir fiziniams asmenims, t.y. Lietuvos ir užsienio piliečiams, piliečių bendruomenėms, visuomeninėms organizacijoms, mokslo, mokymo, kultūros ir švietimo institucijoms ir kitiems asmenims, atitinkantiems skyrimo kriterijus.

Kviečiame valstybines ir savivaldos institucijas, visuomenines organizacijas, asociacijas ir viešąsias įstaigas, mokslo, mokymo, kultūros institucijas, gyventojų bendruomenes, labdaros bei paramos organizacijas iki gegužės 17-osios siūlyti kandidatus apdovanoti šiuo medaliu.

Siūlymus komisijai dėl kandidatų prašome elektroniniu paštu draugija@donelaitis.info pateikti kartu su šiais dokumentais:

 

1. Pasiūlymą teikiančios įstaigos rekomendacija;

 

2. Kandidato gyvenimo ir veiklos aprašymas;

 

3. Kita apdovanojimui gauti reikšminga medžiaga.

 

Kristijono Donelaičio draugijа, Lietuvos rašytojų sąjungа, Kultūros ministerijaVaizdo įraše - Vydūno 150-ųjų metinių minėjimas Kaune
2018-04-11

Kovo 21-ąją Kaune buvo minimos 150-osios Vydūno gimimo metinės. Ta proga Kauno karo muziejaus sodelyje buvo atidengtas biustas Vydūnui (skulptorius Stasys Žirgulis), vėliau iškilmės tęsėsi Kauno miesto savivaldybės salėje.

Vaizdo įrašą iš biusto atidengimo iškilmių galima žiūrėti čia:

 Pasirodė pirmasis šių metų "Donelaičio žemės" numeris
2018-04-04

Tik ką pasirodė naujas, pirmasis šių metų "Donelaičio žemės" žurnalo numeris. Kadangi 2018-ieji Lietuvos Seimo yra paskelbti Vydūno metais, žurnale daug dėmesio skiriame būtent Vydūnui. Žurnalo redaktorius Algis Vaškevičius rašo apie biusto Vydūnui atidengimo Kaune, Karo muziejaus sodelyje iškilmes, apie Vydūno 150-ųjų gimimo metinių minėjimą Tilžėje – mieste, kur rašytojas praleido su pertraukomis daugiau kaip 50 pačių kūrybingiausių savo gyvenimo metų rašo Marijampolės kolegijos lektorė, Marijampolės K.Donelaičio draugijos vadovė Vida Mickuvienė.

Žurnale spausdinamas pokalbis su Jungtinėse Amerikos Valstijose, Čikagoje nuo 1952 metų veikiančio Vydūno jaunimo fondo sekretore Vida Brazaityte – šį pokalbį, spausdintą JAV lietuvių laikraštyje „Draugas“ maloniai leido paskelbti mūsų žurnale jį parengusi žurnalistė Laima Apanavičienė. Interviu pateikta daug įdomių žinių apie fondo veiklą Amerikoje, apie paramą stipendijomis studentams, apie tai, kaip pats Vydūnas sutiko, jog fondas vadintųsi jo vardu.

Skaitytojų dėmesiui taip pat pateikiamas pasakojimas apie Vydūnui skirtas parodas Maironio lietuvių literatūros muziejuje Kaune. Įdomi paroda, kurioje – lietuvio fotografo Povilo Karpavičiaus nuotraukos, darytos Antrojo pasaulinio karo metais veikia Karaliaučiaus muziejuje „Fortas Nr.5“ – apie ją taip pat rašoma žurnale.

Skaitytojai naujajame žurnalo numeryje ras pasakojimą apie antrąją šių metų dieną aplankytą Tolminkiemį, Lazdynėlius, taip pat Ragainę bei to apsilankymo metu kilusias mintis bei pastebėjimus. Žurnale spausdinamas ir pokalbis su praėjusių metų K.Donelaičio medalio „Širdings brolau“ nominante, Stalupėnų K.Donelaičio bibliotekos vyriausiąja bibliotekininke Angelina Čeremkina „Mūsų skaitytojai puikiai žino, kas buvo K.Donelaitis“. Jame bibliotekininkė pasakoja ir apie tai, kaip K.Donelaitis ir kiti lietuvių rašytojai randa kelią pas vietos skaitytojus.

Skaitykite plačiau...


Vydūno 150 metų sukaktis - Tilžėje
2018-03-15

Kovo 22-ąją, Vydūno 150-ųjų gimimo metinių dieną jo atminimas bus minimas Tilžėje – mieste, į kurį jis atvyko 1892 metais ir kuriame jis su nedidelėmis pertraukomis praleido daugiau kaip 50 savo prasmingiausių ir kūrybingiausių metų.

Renginys 16 val. prasidės Tilžės turizmo ir informacijos centre. Po sveikinimo žodžio ir svečių pristatymo pranešimą skaitys Marijampolės K.Donelaičio draugijos pirmininkė Vida Mickuvienė, bus įteikiami Vydūno atminimo medaliai, koncertuos Klaipėdos etnokultūros centro vaikų folkloro ansamblis „Kuršiukai“, bus atidaryta Alės ir Virgilijaus Jankauskų fotografijos paroda „Vydūnas – praeitis, dabartis ir perspektyva“.  

Vydūnas 1892–1912 m. dėstė Tilžės gimnazijoje prancūzų ir anglų kalbas, 1895 m. įkūrė Tilžės giedotojų draugiją ir 40 metų jai vadovavo. 1938 m. artėjant rašytojo 70-mečiui Vydūnas buvo nacistinės Vokietijos valdžios persekiojamas ir uždarytas į Tilžės kalėjimą, tačiau pasaulinio masto kultūros veikėjams pareiškus nepasitenkinimą greitai paleistas. 1944 m. su Tilžės gyventojais rašytojas buvo evakuotas Vokietijos gilumon ir nuo 1946 m. gyveno Detmolde, kur 1953 m. ir mirė. Jo palaikai 1991 metais perlaidoti Lietuvoje, Bitėnų kapinėse.

 

Rengėjų informacija

Nuotraukose - atminimo lenta prie namo Tilžėje, kur gyveno Vydūnas; Tilžės giedotojų draugija ir jos vadovas Vydūnas.Kitą savaitę - jubiliejiniai Vydūno renginiai
2018-03-13

Artėja 150-osios Vydūno gimimo metinės. Ta proga visoje Lietuvoje šiais, Vydūno metais vyksta daug įvairių renginių. Primename apie svarbiausius artėjančius kitos jubiliejinės savaitės renginius:

Kovo 20 d. 17 val. Vilniaus rotušėje - iškilmingas minėjimas (žr. plakatą).

Kovo 21 d. 11 val. - konferencija Lietuvos Seime.  

Kovo 21 d. 16 val. Vydūno paminklinio biusto Kauno Karo muziejaus sodelio Tautos garbės alėjoje atidengimas; 17.30 - minėjimas Kauno savivaldybėje. 
 
Kovo 22 dieną Lietuvos kultūros tyrimų institutas rengia tarptautinę konferenciją „Išvysti kitaip“, skirtą filosofo ir kūrėjo  Viliaus Storosto-Vydūno 150-osioms gimimo metinėms. 
 
Kovo 22 d. 18 val. Lietuvos mokslų akademijos rūmų mažojoje konferencijų salėje Vydūno vokiškų knygų pristatymas, dalyvaujant svečiams iš Detmoldo. 
 
Kovo 23 d. - jubiliejinė konferencija "Į sveiką gyvenseną ir skaidrią būtį Vydūno keliu" Klaipėdoje.
 
 
Vydūno draugijos informacija


Pirmas lapas Ankstesnis lapas Kitas lapas Paskutinis lapas


Naujienos 11 - 15 / 196

 

Sprendimas: www.arius.lt