Naujienos
K. Donelaitis
Apie K.Donelaitį
Muziejus
Nuorodos
Leidiniai
Keleiviui
Kontaktai
Vaizdai

 

Naujienų prenumerata

 

Naujienų prenumerata
Įveskite.Neteisingas formatas.
Pažymėkite. Sutinku gauti
www.donelaitis.info
tinklapio naujienas

Poetas ir jo muziejus amžini!
2023-12-28

Tokią išvadą galime padaryti išklausę ir pasikalbėję su Karaliaučiaus krašte gyvenančiais, dirbančiais ir kuriančiais lietuviais ar lietuviškų šaknų turinčiais gyventojais. Tolminkiemis yra toks artimas, savas ir ... nepasiekiamas, šiuo metu, laikinai. Tuo mes tikime ir šio tikėjimo neišraus jokios sistemos, karai, politikų nesutarimai. „Metai“, jų autorius, jo muziejus amžini!

Dar ir dabar palaikome ryšį, nuotoliniais pokalbiais, laiškeliais, žinutėmis su bendražygiais iš Karaliaučiaus krašto: Aleksu Bartniku, uždarytos ilgametės lietuvių kalbos mokytojų asociacijos pirmininku, Tatjana Pavlova-Bublikova, lietuvių kalbos mokytoja iš Tilžės, Tatjana Rodenko, VU studente, nuotoliniu būdu dirbančia su savo mokiniais iš Kranto (dab. rus. Zelenogradsko). Tačiau šį kartą apie Aleksą Bartniką, įvykdžiusį mūsų prašymą – apsilankyti Tolminkiemio muziejuje.

Jis apgailestavo, kad per 2022 metus muziejuje galėjo apsilankyti tik 1 grupė iš Lietuvos, senjorai iš Visagino (kelios grupės iš Vokietijos ir nemažai iš Rusijos).

Skaitykite plačiau...


Lietuvių kalbos mokytoja Tatjana Rodenko
2023-12-28

Marijampolės Kristijono Donelaičio draugija (toliau Draugija) 2023 m. apdovanojimui Kristijono Donelaičio medaliu „Širdings brolau...“ pasiūlė Tatjaną Rodenko, Karaliaučiaus krašto gyventoją, turinčią Lietuvos Respublikos pilietybę. Gimusią 1982 m. Karaliaučiuje, mišrioje šeimoje, motina – lietuvė, tėvas – ukrainietis.

Išsilavinimas: 2001 m. įgijo Karaliaučiaus srities Įsruties (dab. rus. Černiachovsko) pedagoginės kolegijos pradinių klasių ir lietuvių kalbos pradinių klasių mokytojos išsilavinimą.  2004 m. neakivaizdiniu būdu baigė Karaliaučiaus valstybinį universitetą, įsigijo pradinių klasių mokytojos aukštąjį išsilavinimą. Šiuo metu studijuoja 3-iame kurse Vilniaus universitete Lietuvių filologiją, gretutinės studijos - Dalykas pedagogika. Gauna  stipendijas iš Valstybinio studijų fondo kaip užsienio lietuvė, iš Vydūno jaunimo fondo, iš Tautos fondo, už 2023 m. pavasario semestro pasiekimus gavo stipendiją iš Vilniaus universiteto.

Skaitykite plačiau...


Pokalbis su D. Balčiausku apie paminklą reformacijai bei lietuvių raštijos pradininkams
2023-12-23

Kada šis paminklas iškils ir kaip jis atrodys, kas jį stato? Apie tai kalbėjomės su Lietuvos reformacijos istorijos ir kultūros draugijos pirmininku Donatu Balčiausku. 

Primename, kad Lietuvos reformacijos istorijos ir kultūros draugija gyvuoja trisdešimt antrus metus. Ji yra pasaulietinė, nekonfesinė, nepolitinė dorovinio ir kultūrinio tobulinimosi organizacija, vienijanti įvairių pažiūrų, nuostatų bei tikybų asmenis, besidominčius reformacijos istorija ir kultūra. Paminklą reformacijai bei lietuvių raštijos pradininkams draugija inicijavo 2017 m. Jis jau pradėtas statyti Vilniuje, istorinių evangelikų reformatų kapinių, sunaikintų sovietų okupacijos metais, vietoje, priešais evangelikų reformatų bažnyčią Pylimo gatvėje. Paminkle bus įamžinti penki Didžiosios ir penki Mažosios Lietuvos raštijos pradininkai.

Skaitykite plačiau...


Lietuvos ir buvusios Vokietijos buvusio pasienio gyventojų perkėlinėjimų bėdos
2023-12-23

Viename iš Mažosios Lietuvos (Skaluvos) šiaurinės dalies, Klaipėdos krašto atgavimo 100-mečio renginių Klaipėdoje susipažinau su guviu pagyvenusiu senoliu, laukiančiu renginio pradžios. Šviesaus veido, garbaus amžiaus, tarsi laukusio, o kaip bus šį kartą. Sudomino jis pats. Žmogus prisistatė Juozu iš buvusios „pasienio zonos“.

Mes daugiau žinome apie Suvalkų krašto lietuvius, gyvenusius Lietuvos ir Lenkijos pasienio regione, kuriuos po stalino ir hitlerio susitarimų visi okupantai vaikė iš namų - Suvalkų krašto į vis kitas vietas po keletą kartų. Žinome ir apie žmones, išvytus iš gimtųjų namų, kuriant būsimas pasienio zonas Sovietų sąjungoje.

Mažiau žinomos istorijos apie Lietuvos ir buvusios Vokietijos buvusio pasienio gyventojų perkėlinėjimus Klaipėdos krašto pasienyje ir greta jo. Šis atvejis išskirtinis ir tuo, kad buvusi išorinė dviejų imperijų, vėliau šalių siena, po Klaipėdos atgavimo 1923 m. buvo panaikinta ir tapo Lietuvos vidaus klausimu - riba, skiriančia tik atskirus Lietuvos Respublikos administracinius teritorinius vienetus, iki 1939 okupacijos. Vėliau "siena" kito priklausomai nuo okupacijų ir fronto pozicijų. Žmonių likimai taip pat.

Skaitykite plačiau...


Folkloro ansamblis „Tyklė“ ir jo vadovė Vitalija Brazaitienė
2023-12-23

Vilniuje, Mokytojų namuose šį mėnesį kvietė Advento vakaras „Isch Dangaus ateimi aukschta“, kurio programoje skambėjo Martyno Mažvydo giesmės, Vydūno mintys, Advento-Kalėdų giesmės bei dainos. Įžangos žodį tarė Vydūno draugijos pirmininkė dr. Aušra Martišiūtė-Linartienė.

Šia ir dažnai, kitomis panašiomis progomis giesmes ir dainas atlieka Vilniaus mokytojų namų žemaičių folkloro ansamblis „Tyklė“ (vadovė Vitalija Brazaitienė). Šį kartą programą atliko su Vydūno draugijos ansambliu „Giedotojai“ (vadovė Eglė Burkšaitytė). Vydūno veikalų ištraukas skaitė doc. Ritos Juodelienės vadovaujamos studijos „Gal meno?“ kursantai.

Ansamblį „Tyklė“ prie 29 metus subūrė jo vadovė, visuomenininkė Vitalija Brazaitienė. Ansambliečių programų pagrindas – Mažosios Lietuvos ir Žemaitijos krašto dainos ir giesmės, papročių puoselėjimas.

Skaitykite plačiau...


Pirmas lapas Ankstesnis lapas Kitas lapas Paskutinis lapas


Naujienos 21 - 25 / 243

 

Sprendimas: www.arius.lt