Naujienos
K. Donelaitis
Apie K.Donelaitį
Muziejus
Nuorodos
Leidiniai
Keleiviui
Kontaktai
Vaizdai

 

Naujienų prenumerata

 

Naujienų prenumerata
Įveskite.Neteisingas formatas.
Pažymėkite. Sutinku gauti
www.donelaitis.info
tinklapio naujienas

Karaliaučiuje -- K.Donelaičiui skirta grafikos paroda
2013-03-29

Kovo 27 d. Kaliningrade atidaryta Lietuvos dailininkų sąjungos Klaipėdos skyriaus koordinuota tarptautinio meno projekto ,,Kristijonas Donelaitis. 300 metų jubiliejų pasitinkant“ grafikos darbų paroda. Projekte dalyvauja 8 žymiausi Klaipėdos ir 5 Kaliningrado grafikai. Jų darbai atspindi K. Donelaičio kūrybos ir gyvenimo momentus, byloja apie šios Lietuvos kultūrai ypatingos svarbos asmenybės unikalumą, šio lietuvių grožinės literatūros klasiko paveldo aktualumą ir istorinę reikšmę.

 
Ši paroda – tai dar viena bendros Lietuvos ir Kaliningrado srities K.Donelaičio jubiliejinių renginių programos dalis, liudijanti apie kaimyninių valstybių menininkų ir institucijų bendradarbiavimą, tarpusavio supratimą. 
 
Paroda Kaliningrade veiks iki balandžio pabaigos, o vėliau bus eksponuojama Lietuvoje Lenkijoje ir Suomijoje.
 
Š. m. balandžio 10 d. Kaliningrado srities istorijos ir dailės muziejuje bus atidaryta Lietuvos medalininkų 2010–2012 m. simpoziumuose sukurtų medalių paroda ,,Kristijono Donelaičio ,,Metai“ medaliuose“ (kuratorius Antanas Olbutas).
 

Lietuvos generalinio konsulato Karaliaučiuje inf. Karaliaučiuje -- K.Donelaičiui skirtas "Šimtmečio portretas"
2013-03-06

Kovo 14-ąją Karaliaučiaus ( Kaliningrado) dailės galerijoje atidaroma pirmoji Lietuvos dailininkų sąjungos parengta jungtinio kilnojamojo ciklo paroda „Šimtmečio portretas“, skirta Kristijono Donelaičio 300-ųjų gimimo  metinių minėjimui. Raštijos figūra  Kristijonas Donelaitis (1714-1780) žinomas kaip lietuviškojo identiteto savastis, o jo pagrindinis kūrinys poema „Metai“ (parašyta apie 1765-1775 metus) lietuvių kultūrai bei tapatybei yra tiek pat svarbi, kiek antikinėje Graikijoje buvo „Iliada“ ir „Odisėja“. Būtent „Metai“ yra tas universalus intelektualinio paveldo paminklas, be kurio skurdesnė būtų ne tik lietuvių, bet ir tarptautinė bendruomenė.

Pagrindinis Kristijono Donelaičio 300-ųjų gimimo metinių minėjimo programos iniciatorius yra Lituanistikos tradicijų ir paveldo įprasminimo komisija, kurios dėka sudarytos sąlygos aktyviai telktis šios iškilios datos minėjimui. Jau keleri metai įvairių sričių bei kartų Lietuvos dailininkų sąjungos menininkai, vertindami jubiliejinės datos reikšmę, vykdo įvairius, K. Donelaičio vardo ir jo „Metų“ nutviekstus projektus. Nuo 2010 m. vyksta bronzos liedinimo simpoziumo „Skulptoriai skaito Donelaitį“ (idėjos autorė ir parodų kuratorė – skulptorė, profesorė Dalia Matulaitė).
 
Antano Olbuto rūpesčiu 2010–2012 metais lietuvių medalininkai surengė simpoziumus-parodas „Mažosios Lietuvos raštijos veikėjai“ ir „Kristijono Donelaičio „Metai“ medaliuose“. 2011 ir 2012 m. K. Donelaičio tematika parengtos tapybos parodos „Jau saulelė vėl atkopdama budina svietą“ bei „Donelaitis 2012“ (parodų kuratorė tapytoja Arūnė Tornau). 2011 m. Vilniaus grafikos centre buvo inicijuota „Albumo metai“ paroda (projekto kuratorė grafikė Jurgita Minčinauskienė, albumo autorius Matas Dūda), grafinis projektas „Atvirlaiškiai Donelaičiui“ bei 2012 m. ekslibrisų konkursas „Metai“ (kuratorė grafikė Nijolė Šaltenytė).

Lietuvos dailininkų sąjunga, siekdama aktualizuoti K. Donelaičio vardą, surasti ir akcentuoti  esminius nacionalinės kultūros aspektus bei skleisti juos ne tik Lietuvoje, bet ir už jos ribų, parengė 2010-2012 m. įvykusių K. Donelaičio  minėjimui skirtų meno projektų  jungtinę kilnojamąją parodą „Šimtmečio portretas“.
 
Pirmojoje parodoje Kaliningrado dailės galerijoje bus eksponuojama arti šimto tapybos ir skulptūros kūrinių. Donelaitiškus meno projektus apjungus į vieną jungtinę parodą, atskleidžiami keli aspektai, – K. Donelaičio jubiliejaus minėjimas,  lietuviškos tapatybės vizualizavimas, globalių, universalių jungčių, vienijančių skirtingas bendruomenes ir kultūrines patirtis ir nacionalinės kultūros sklaida.

Lietuvos kultūros ministerijos informacijaKaraliaučiuje K. Donelaičio „Metai“ skambėjo įvairiomis kalbomis
2013-02-19

 

Vasario 14 d. Kaliningrado srities istorijos ir dailės muziejuje surengti Kristijono Donelaičio poemos ,,Metai“ skaitymai įvairiomis kalbomis. Pasirinkta ištrauka iš poemos skyriaus ,,Vasaros darbai“ nuskambėjo anglų, armėnų, latvių, lenkų, vokiečių, rusų, lietuvių, čekų, baltarusių, ukrainiečių ir švedų kalbomis. K. Donelaičio kūryba yra išversta į 12 kalbų. Skaitymuose dalyvavo Baltijos federalinio I. Kanto universiteto dėstytojai ir studentai, Kaliningrade reziduojančių užsienio šalių diplomatinių atstovybių darbuotojai.

 
Šventėje dalyvavusio Nesterovo (buv. Stalupėnai) rajono Černyševskoje (buv. Eitkūnai) miestelio moksleivių folklorinio ansamblio ,,Liepuona“ (vadovė Nijolė Naimušina) atliekamos senovinės dainos gražiai derėjo su skaitomomis K. Donelaičio eilėmis.


  Lietuvos Respublikos Seimas 2014–uosius metus yra paskelbęs Kristijono Donelaičio metais, o 2012 m. pavasarį pasirašytas bendras Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos ir Kaliningrado srities kultūros ministerijos pasirengimo K. Donelaičio jubiliejui priemonių planas numato platų, įvairiapusišką poeto asmenybės ir jo kūrybos pristatymą.

Lietuvos kultūros ministerijos inf.K.Donelaičio 300-ųjų metinių minėjimo 2013-2014 m. priemonių planas
2013-02-08

 

 

Vasario 6 dieną Lietuvos Respublkos Vyriausybė savo posėdyje patvirtino K.Donelaičio 300-ųjų metinių minėjimo 2013-2014 metais priemonių planą. Šį ir jį lydinčius dokumentus galima rasti čia

 

 Patvirtintas K.Donelaičio 300-ųjų metinių minėjimo priemonių planas
2013-02-07

Vasario 6-ąją Vyriausybė patvirtino Kristijono Donelaičio 300-ųjų gimimo metinių minėjimo 2013-2014 metų priemonių planą. Minint Kristijono Donelaičio 300-ąsias gimimo metines planuojamos lietuvių grožinės literatūros pradininko archyvinio palikimo paieškos Vokietijoje bei Klaipėdos krašte, ketinama pateikti paraišką dėl Donelaičio 300-ųjų gimimo metinių minėjimo įtraukimo į UNESCO minimų sukakčių sąrašą. Į 2014 metų Dainų šventės programą įtraukti teatralizuotą vaidinimą pagal K.Donelaičio kūrybą, atlikti B.Kutavičiaus oratoriją „Metai“ pagal K. Donelaitį UNESCO būstinėje Paryžiuje. Parengti kilnojamąją parodą „Lietuviškasis Homeras: Kristijonas Donelaitis Lietuvoje ir pasaulyje“ (Europos Parlamente, Lietuvos atstovybėse užsienyje, Tarptautinėse knygų mugėse).

Vyks tarptautiniai bendradarbiavimo renginiai su Rusijos Federacijos Kaliningrado sritimi. Bus įrengta ekspozicija Tolminkiemio bažnyčioje.
 
Šiais metais ir kitąmet taip pat planuojama vykdyti K.Donelaičio ir jo amžininkų asmenybės ir kūrybos tyrimus, publikuoti naujas lituanistinės kūrybos mokslines publikacijas, organizuoti specialias edukacines programas mokykloms.
 
Be to, šio jubiliejaus proga numatyta išleisti proginę monetą ir pašto ženklą, o informacijos sklaidai sukurti specialų tinklalapį. 
 
Mažosios Lietuvos lietuvių grožinės literatūros pradininkas Kristijonas Donelaitis gimė 1714 m. sausio 1 d. Lazdynėliuose, Gumbinės apskrityje, Prūsijos karalystėje. Rašytojas ir evangelikų liuteronų kunigas K.Donelaitis mirė 1780 m. vasario 18 d., palaidotas Tolminkiemio bažnyčioje Karaliaučiaus krašte.

Lietuvos kultūros ministerijos inf.

 Pirmas lapas Ankstesnis lapas


Naujienos 266 - 266 / 266

 

Sprendimas: www.arius.lt