Prieš 31-erius metu, t.y. 1992 metų gruodžio 18 dieną spaudai pasirašytas bei mėnesio paskutinėmis dienomis išleistas “Donelaičio žemė” laikraščio 1-asis numeris. Jis išėjo 3 tūkstančių egzempliorių tiražu. Jo sudarytojai: Vytautas Šilas, Vanda Vasiliauskienė, Steponas Lukoševičius.
Savo lėšomis jį maketavo “Lietuvos aidas”, išleido Lietuvos Respublikos kultūros ir švietimo ministerijos leidybos centras. Laikraščio spaude rašoma, kad tai: “Donelaičio ir Vydūno draugijų, Mažosios Lietuvos reikalų tarybos, Prūsos ir Mažosios Lietuvos fondo leidinys Karaliaučiaus krašto lietuviams”.
Pirmame numeryje, kaip testamente, buvo rašoma:
„Dabar, kai Lietuva nusimetė svetimą rūbą ir tarsi Motina keliasi iš sunkios ligos patalo, kiti laikai atėjo ir į Rusiją, todėl senoji tvarka traukiasi iš Kaliningrado srities – šio Dievo užmiršto Europos užkampio. Taigi pamažu į gerą keičiasi ir čia gyvenančių lietuvių būvis. Daug ko jiems stinga, bet labiausiai – gyvo lietuviško Donelaičio žodžio.
Tai suvokdami kaip skolą, Lietuvos visuomeninių organizacijų, įsipareigojusių dirbti Mažosios Lietuvos labui, žmonės – Mažosios Lietuvos reikalų taryba (vadovas V. Šilas), Lietuvininkų bendrija „Mažoji Lietuva“ (vadovas V. Petraitis), Vydūno ir Donelaičio draugijos (vadovai V. Bagdonavičius ir N. Kitkauskas), Prūsos ir Mažosios Lietuvos Fondas (vadovė V. Kondratienė) ir daugelis kitų – išleido šį Jūsų rankose šiugždantį „Donelaičio žeme“ pavadintą leidinį – Kalėdinę dovaną Jums.
Karaliaučiaus kraštas mums brangus, nes čia gyvenę mūsų kraujo broliai prūsai ir lietuvininkai. XIII amžiuje, patys žudomi, penkiasdešimtmečiui sustabdė vokiečių Kryžiuočių ordino veržimąsi į Rytus ir taip padėjo kurtis bei stiprėti Lietuvos valstybei, o XV amžiuje Žalgirio mūšyje ir nugalėti Ordiną.
Brangus šis kraštas ir tuo, kad jame XVI-XVIII amžiuose išleista nemažai lietuviškų knygų, brangus, nes čia XIX-XX amžių sandūroje spausdintas lietuviškas žodis gelbėjo į carinės Rusijos imperijos jungą patekusią Didžiąją Lietuvą nuo suslavėjimo. Brangus, nes ši žemė išugdė Donelaitį bei Vydūną, ir šiandien kviečiančius lietuvių tautą į darbą ir dvasingumą. Leidinyje „Donelaičio žemė“ rašysime apie Karaliaučiaus krašto lietuvišką praeitį, Lietuvos Respublikos ir Kaliningrado srities valdžios, ūkinių, kultūros ir švietimo institucijų bendradarbiavimą, apie lietuviškų organizacijų veiklą, katalikų bažnyčios gyvenimą, lietuvių kalbios fakultatyvų ir mokyklų darbą.
Tikimės, kad nuo 1993 metų leidiniu rūpinsis Kaliningrado srities lietuvių kultūros bendrija ir jis taps periodiniu“.
Periodiniu jis tapo, tačiau srities lietuvių bendruomenės vadovybė jo leidyba nepajėgė pasirūpinti dėl vienybės trūkumo viduje bei dirbtinai kiršinant tos šalies saugumo struktūroms. Būtina pabrėžti, kad tuometinės Lietuvos Respublikos valdžios, institucijos taip pat neparodė deramos paramos, kad leidinys būtų įregistruotas leidybai Karaliaučiaus srityje.
Leidinio rengimo bei platinimo pagrindinę naštą nuo 2-ojo numerio tuomet prisiėmė Kristijono Donelaičio draugija, o informacinės medžiagos rengimui ir telkimui - redaktorius Steponas Lukoševičius su žmona Janina. Jiems talkino visas būrys rašančių bei leidinį platinančių savanorių, redkolegijos narių, tūkstančiai palaikančių skaitytojų, rėmėjai.
2014 m. redaktorius S. Lukoševičius skaudžiai išgyveno savo žmonos ir darbščiausios talkininkės Janinos mirtį, prašėsi jį pakeisti. Tuo metu, dėl garbaus amžiaus Kristijono Donelaičio draugijos pirmininkavimo kadenciją baigė ilgametis pirmininkas Kazys Napalys Kitkauskas.
Mane 2015 m. išrinkus naujuoju draugijos pirmininku, redkolegijos pirmininku, reikėjo pasirūpinti ir laikraščio leidyba, redaktoriumi. Juo pakviečiau tapti tuometinį savo bendradarbį Algį Vaškevičių. Kartu su juo parengėme ir 2015 m. išleidome dar vieną, jau 213-ą laikraštį.
Užsibrėžėme nuo 2016 m. leidinį leisti kas ketvirtį. I ketvirtį “Donelaičio žemę” išleidome dar laikraščio, o nuo 2016 m. II ketvirčio leidinį leidžiame žurnalo formatu, papildomai sudarydami galimybę jį skaityti elektroniniu pdf formatu (http://donelaitis.info/index.php?p=si&sid=143&tid=143 ).
Iki šių dienų išleisti jau 244 numeriai, sausio pradžioje kviesime imti ir skaityti jau 245-ąją “Donelaičio žemę”. Šia proga dėkoju visiems skaitantiems, platinantiems, rašantiems, prenumeruojantiems ir finansuojantiems.
Su visu pirmuoju numeriu galite susipažinti paspausdami ant čia ,
su 244-uoju - paspausdami čia .
Pagarbiai
Gintaras Skamaročius
Kristijono Donelaičio draugijos pirmininkas